Перевірка тензодатчика на працездатність за допомоги мультиметра

Механічні або електричні несправності тензодатчиків призводять до неправильної роботи вагових систем або повного виходу їх з ладу. На щастя, більшість проблем можна визначити за допомогою кількох простих тестів, описаних нижче в цій статті.

Перш ніж розпочати перевірку, потрібно переконатися, що виконуються такі умови:

  • Використовуйте стабілізоване джерело живлення. Якщо напруга джерела гулятиме”, то говорити про стабільні показання датчика не доводиться. Зазвичай використовується напруга 5 або 10 вольт. Обов’язково зверніться до специфікації тензодатчика на предмет необхідної напруги збудження.
  • Обов’язково використовуйте високоточний мультиметр, що має мінімум 2 знаки після коми в діапазоні вимірювання мілівольт (мВ). Багато магазинні мультиметри не мають досить високої чутливості.

Візуальний огляд

При оцінці тензодатчика першим кроком необхідно проводити візуальний огляд. Часто, наметаним оком, проблема може бути виявлена ​​до проведення будь-яких вимірів.

На що звернути увагу:

  • Порушення форми або деформація будь-якої частини тензодатчика вказує на те, що він зазнав неприпустимих впливів, швидше за все відбулося перевищення максимально допустимого навантаження, ударне навантаження або бічне навантаження. У разі рекомендується повна заміна датчика.
  • Ушкоджене зварювання: Зварні шви не повинні мати тріщин, глибоких вибоїн або інших аномалій. Порушення цілісності зварного шва може призвести до потрапляння вологи та пилу до тензодатчика.
  • Багато іржі: невелика кількість іржі на зовнішній стороні корпусу не суттєво впливає на роботу тензодатчика, але при цьому іржа може вказувати на можливе пошкодження внутрішньої частини вологою. Цієї проблеми можна уникнути, якщо для вологих середовищ використовувати тензодатчики з нержавіючої сталі. Обов’язково уважно огляньте місця герметизації, щоби побачити, чи немає ознак іржі.
  • Надмірна корозія: вплив хімічних речовин, порошок, газ або рідина, може призвести до корозії корпусу тензодатчика та його електричних компонентів. На відміну від іржі, хімічна корозія може утворитися навіть у тензодатчиках із нержавіючої сталі. Як і у випадку з іржею, обов’язково огляньте корпус, щоб побачити, чи є ознаки пошкоджень.
  • Пошкодження кабелю. Кабель тензодатчика необхідно перевірити по всій його довжині, починаючи з місця, де він з’єднується з датчиком. Пошкоджений або обірваний кабель може викликати багато проблем.

Тест натисканням

Тест натисканням можна виконати, просто спостерігаючи за показаннями індикатора ваги, злегка постукуючи по датчику ручкою викрутки або гумовим молотком (ніколи не використовуйте молоток або інший металевий предмет), підбирайте силу удару виходячи з номіналу граничного навантаження датчика. Нормальний тензодатчик повинен швидко повертатися в нульове значення без стрибків показань.

Якщо тензодатчик вже від’єднаний від індикатора, цей текст можна виконати за допомогою мультиметра під час перевірки нульового балансу.

Баланс нуля тензодатчика

Баланс нуля (виражається у відсотках від номінальної потужності) – це значення вихідного сигналу тензодатчика при номінальній напрузі живлення та відсутності навантаження.

  1. Від’єднайте тензодатчик від індикатора.
  2. Переконайтеся, що на датчик не подається вагове навантаження і що дроти живлення підключені до джерела напруги, що подає рекомендоване для цього датчика живлення, вказане в технічному описі. (Цю напругу можна подати з ваговимірювального приладу, залишивши підключеними тільки відповідні дроти)
  3. Підключіть мультиметр до сигнальних проводів тензодатчика та виміряйте його.
  4. Примітка: Тензодатчики мають параметр, який називається «Робочий коефіцієнт передачі (РКП)», який вказується в паспорті в одиницях мВ на В; напруги живлення та вихідного сигналу у Вольтах. При використанні живлення 5 В тензодатчик, що має РКП рівне 2 мВ/В, видає на сигнал 10 мВ при повному навантаженні на датчик.
  5. Відхилення нульового балансу, яке перевищує допуск, зазначений у паспорті тензодатчика (зазвичай від 1%), свідчить про те, що датчик пошкоджено.

Приклад: на підставі вищесказаного: при живленні 5В і РКП 2мВ/В при повному навантаженні на датчик напруга на сигнальних проводах буде 5В x 2мВ/В = 10мВ. Отже, без навантаження напруга на виході має перевищувати один відсоток від 10мВ, тобто. на виході буде не більше ніж 0.1мВ

Перевірка балансу мота

Використовуючи мультиметр, виміряйте опір на плечах резистивного моста датчика.

  1. Переконайтеся, що тензодатчик відключений від ланцюга живлення, і на нього не впливає.
  2. Закоротіть сигнальні дроти, скрутивши їх.
  3. Виміряйте та запишіть опір між сигнальним виходом та виведенням негативного живлення.
  4. Виміряйте та запишіть опір між сигнальним виходом та виведенням позитивного живлення.
  5. Обидва показання зазвичай повинні відрізнятися не більше ніж на 1 Ом один від одного. Відмінність більш ніж на 1 Ом майже завжди вказує на несправність датчика.

Вхідний і вихідний опір тензодатчика

Використовуючи мультиметр (у режимі вимірювання опору), порівняйте вхідний та вихідний опір моста тензорезистора.

  • Щоб виміряти вхідний опір моста, помістіть щупи мультиметра між виводами +Exc та -Exc.
  • Щоб виміряти вхідний опір моста, помістіть щупи мультиметра між виводами + Sig та -Sig.
  • Обидва показання повинні відповідати значенням, зазначеним у специфікації тензодатчика.

Опір мосту

Спосіб зазначений вище, виконайте такі вимірювання опорів:

  • між +Exc та +Sig
  • між -Exc та +Sig
  • між +Exc та -Sig
  • між -Exc та -Sig

У більшості випадків ці показання не повинні відрізнятися більш ніж на 1 Ом, але старі моделі тензодатчиків можуть бути винятком.

Для більш точної діагностики рекомендується звернутися або до сервісного центру, або до виробника тензодатчика.