Ваговий дозатор – це пристрій, призначений для автоматичного дозування необхідної маси або обсягу сипучих твердих матеріалів, паст, рідин або газів.
Ваговій дозатор використовується для зважування та дозування тих продуктів або матеріалів, які не можуть бути продані поштучно, наприклад цукор, крупи. Дозуючий пристрій може працювати з різними продуктами, будь то рідини, в’язкі, сипучі, великі чи дрібні матеріали. Зазвичай, ваговий дозатор є однією із складових частин фасувально-пакувального процесу виробництва. Дозування пристроєм може здійснюватися в залежності від ваги, кількості чи обсягу матеріалу.
Ваговий дозатор – автоматичний прилад, в лічені секунди здійснює зважування і видає точні порції продукт. Тому, головною характеристикою такого весоизмерительного пристрою є точність. Адже саме від неї залежить дозування, і, слідчо, витрати на виробництво продукції, що випускається і її якість.
Залежно від того, чи забезпечує дозатор видачу дози одного або декількох продуктів, розрізняють однокомпонентні і багатокомпонентні дозатори. Залежно від того, видаються ці дози одного або різним «споживачам» виділяють одноканальні і багатоканальні дозатори
Серед вагових дозаторів виділяють також дозатори співвідношення, які змінюють кількість компонентів в заданому процентному співвідношенні; Програмні дозатори можуть дозувати речовини в заданій тимчасової або логічної послідовності.
Кожен дозатор має блок управління, який називається Вагодозуючі контролер . При цьому, найбільша ефективність використання дозатора досягається, якщо в якості керуючого пристрою використовувати Вагодозуючі контролер R35.20 . Такі регулятори дозволяють вести багатокомпонентне дозування за заданими програмами.
Основним критерієм для проведення класифікації дозаторів є принцип їх дії.
Виділяють наступні види вагових дозаторів:
- Шнекові дозатори – застосовуються для дозування сипких продуктів, гранул, порошків, паст. Як правило, такі дозатори володіють не дуже високою точністю, проте точність дозування останніх моделей шнекових дозаторів може досягати до 0,5% при дозах в 1-10 г.Для даного типу дозаторів рекомендується використовувати весодозирующий контролер ХК3101 з вбудованими релейними виходами які зможуть забезпечити точне дозування 1го компонента з автоматичним відключення шнекового пітателя.Основное перевага: простота конструкції, а, отже, простота чищення і заміни шнека.
- Об’ємні дозатори – застосовні для дозування газів, рідин, паст, рідше – твердих сипучих матеріалів. Дози, що видаються об’ємним дозатором, можуть бути від часток см³ до сотень м³, і навіть до сотень тисяч м³ для газів. Продуктивність таких дозаторів становить від менш ніж см³ / ч до тисяч м³ / год (для газів – до десятків тисяч м³ / год). Однак, такі дозатори мають похибкою зважування – від 0,5 до 10-20%. Такі дозуючі пристрої прості за конструкцією, досить надёжни.Недостаткі: обсяг дози дуже сильно залежить від температури і тиску, що особливо сильно проявляється при дозуванні газів. При дозуванні пінних середовищ такі вагові дозатори мають значну похибку.
- Масові дозатори – застосовуються, зазвичай, для дозування твердих сипучих матеріалів, паст, рідин, рідше газів. Дози можуть становити від часток см³ до сотень м³. Продуктивність таких дозаторів від менш ніж см³ / ч до тисяч м³ / год. При дозуванні пінних середовищ такі дозатори мають малу погрешность.Массовие дозатори складаються з масових (коріолісових) витратомірів, клапанів на вході і виході і блоку управління, який отримує сигнал від витратоміра про кількість минулого продукту, порівнює його із завданням і припиняє подачу продукту. Основним недоліком масових дозаторів є їх порівняно висока вартість.
- Вагові дозатори – застосовуються для дозування твердих сипучих матеріалів, рідше – рідин. Маса дози може становити від декількох г до сотень кг. Продуктивність таких дозаторів становить від сотень до десятків тонн на годину. При цьому похибка дозування дорівнює приблизно 0,3% .Прінціп дії заснований на тому, що вантаж проходить через вантажоприймальну платформу, яка встановлена на тензодатчики. Маса дози задається в настройках вагодозувального контролера. Дана система проста в установці і вимагає мінімуму допоміжного обладнання.
- мультикомпонентних дозатор – один з підвидів вагового дозатора. Принцип його роботи заснований на автоматичному підборі комбінацій, що складаються з декількох бункерів різної пропускної здатності, для досягнення заданої ваги. Для вирішення такого завдання відмінно підійде Вагодозуючі контролер R20 . Контролер може здійснити дозування від 1го до 8 компонентів по заданому рецепту. Контролер має вбудовані стандартні RS232 RS485 порти, що дозволяє взаємодіяти з ПК і різними ПЛК системами.